Kıbrıs Adası'nın Osmanlı İmparatorluğu Tarafından Fethinin 450. Yıl Dönümü

Kıbrıs Adası'nın Osmanlı İmparatorluğu Tarafından Fethinin 450. Yıl Dönümü

Kıbrıs Adası'nın Osmanlı İmparatorluğu tarafından fethinin 450. yıl dönümü, Antalya'nın Elmalı ve Finike ilçelerinde törenlerle kutlandı. Kutlama törenlerine, 450. Yıl Kutlama Platformuna bağlı Kamu yararı statüsüne haiz Akdeniz Grubunu oluşturan; Kıbrıs Türk Kültür Derneği Antalya Şubesi, Türk Hava Kurumu Antalya Şubesi, Türk Ocakları Derneği Antalya Şubesi, Aksan Akdeniz Gençlik Sanat Eğitim Derneğinin öncülük ettiği etkinliğin yükleniciliğini ve organizasyonunu ELMALI BELEDİYESİ ve FİNİKE BELEDİYELERİ yaptı.
İlk tören Kıbrıs adasını fethe gidecek Kara Birliklerinin toplandığı Ordugāhın bulunduğu Osmanlı İmparatorluğunun, Teke Yöresi Sancak Beyliğinin 2. büyük kazası, Kadim Türk yurdu ELMALI da yapıldı.
Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı sonrası günün Anlam ve önemine binaen konuşmalar yapıldı. Elmalı Belediyesinin halka Türkmen pilavı ve helva ikramı sonrası, Türk dünyası derneklerinin yöresel dans ve müzik dinletisi ile törenlere devam edildi. Anadolu’nun ünlü alperenlerinden büyük mutasavvıf, aynı zamanda ünlü bir ozan ve düşünür olan Abdal Musa, Mutasavvıf "Vehhab-ı Ümmi hz"., büyük önderimiz Atatürkün ilmine ziyadesiyle güvendiği ve bu nedenle oldukça ağır bir sorumluluk gerektiren Kuran-ı Kerim tefsirini yapmasını istediği Müteffekkir bir din âlimi olan tefsirci “Muhammed Hamdi Yazır'ın doğup, yaşadıkları Kadim ve kutlu Türk yurdu Elmalı daki törenler Manavgat Gökbörü Atçılık Kulübünün Okçuluk gösterileri, Mehter Takımının Mehtaran Marşları Tüm şehitlerimiz için Kuran Tilaveti ve Aziz ruhları için yapılan dua ile son buldu.
450.Yıl Kutlama Programı için İstanbul, İzmir ve diğer illerden ELMALI'ya gelen 26 Land Rover araçtan oluşan Doğa gezginleri FOSİL gurubu, Kepez Belediyesi ve Konyaaltı Belediyeleri tarafından destek olarak verilen 2 otobüsü dolduran Antalyadan gelen 100 e yakın misafir, tıpkı Osmanlı Kara Birliklerinin yaptığı gibi Konvoy halinde bu defa Jandarma ve Emniyet eskortunda FİNİKE'ye intikal etti.
Saat 18:30 da FİNİKE BELEDİYESİ meydanında törenlerin ikinci bölümü Saygı duruşu İstiklal Marşı, 450.Yılın anlamı ve önemine binaen yapılan protokol konuşmaları sonrası Piyano sanatçımızın verdiği resital eşliğinde, (E) Dz Albay Sedat Akkuş un hazırladığı 500. Yılında Piri Reis Portolanları sergi açılışı yapıldı. Törenler FİNİKE BELEDİYESİ nin halka ve katılımcılara verdiği Akşam yemeği sonrası sona erdi.
450.Yıl Kutlama Platformu Akdeniz gurubunun 28-29-30 Haziran tarihlerine yaydığı etkinliklere 29 Hazıran Salı günü FİNİKE ilçemizde bulunan antik şehirlere yapılan gezilerle devam edildi, FİNİKE ye bağlı Gökbük Köyü halkı tarafından geziye katılan Misafirlere gözleme ve ayran ikramında bulunuldu, GÖKBÜK KÖYÜ Muhtarı İskender beye ve köy halkına teşekkür ederiz. 29 Hazıran da  FİNİKE LİMANI'na intikal eden 30 adet yelkenli teknenin 30 Haziran sabahı saat 06:30 da törenle Kıbrıs Girne Limanına uğurlanması ile Akdeniz Gurubunun düzenlediği kutlamalar son buldu. 

Kutlama Platformu içinde yer alan KIBRIS TÜRK KÜLTÜR DERNEĞİ ANTALYA ŞUBESİ olarak Törenlere Destek veren Antalya Büyük Şehir Belediyesi, Antalya Kepez Belediyesi, Antalya Konyaaltı Belediyesi, Antalya Muratpaşa Belediyesi yani sıra Organizasyonları ilçelerinde en ufak detaya kadar eksiksiz üstlenen ELMALI BELEDİYESİ Başkanı Halil Öztürk ve personeline, FİNİKE BELEDİYE Başkanı Mustafa Geyikçi ve personeline, Varlıkları ile verdikleri destek ile programda yer alan TBMM Antalya Vekili Hasan Subaşı, KKTC Antalya Turizm Temsilcisi Nazmi Pınar, Türk Hava Kurumu Antalya Şube Başkanı Süleyman Girgin, Türk Ocakları Başkanı Abdullah Uysal ve yönetim Kurulu üyeleri, AKSAN Yönetim Kuruluna, Proje Koordinatörü Özer S. Özgüç, Bilim kurulu Başkanı (E) Alb. Tarihçi Dr Suat Akgül, KAŞ temsilcisi Fahri Aslan, FİNİKE Amatör Denizciler Derneği Başkanı Önder Akülkü, Fosil gurubu Lideri Murat İrfan Ağcabey, Manavgat Gökbörü Atçılık Kulübü Başkanı Mustafa Çolak, Cumhuriyet Kadınları Derneği Kepez ve Konyaltı Başkanları ve diğer tüm destek veren STK lara teşekkür ediyoruz.
Kıbrıs Adasını Türk yurdu yapan ecdadımız başta olmak üzere Türk Varlığı için mücadele veren toprağa düşen isimsizlerimiz, Türk Milletinin ve Kıbrıs Türkünün var oluş mücadelesinin Işığı önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Kıbrıs Türk Toplum liderimiz Dr.Fazıl Küçük, Kıbrıs Türkünün Toros beyi kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf R Denktaş, 1974 de Kıbrıs Türkünün yok olma noktasında dünyayı karşısına almaktan bir an tereddüt etmeden Barış Harekatı kararını veren dönemin hükümeti Başbakanı Bülent Ecevit, Başbakan Yrd. Necmettin Erbakan ve TBMM üyelerini, TSK nin kahraman mensuplarını, Türk Mukavemet Teşkilatının kahraman mensupları Mücahid ve Mücahidelerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz.
Mukavemetçi, Mücahid Kıbrıs Türkü ""Dünü'nü bilerek, Bugünün diliyle, Yarınlara söz söyleyecek cesaret, kudret, bilgi ve azme sahip olmanın bilinciyle ANAVATAN TÜRKİYE mize, mensubu olduğu aziz Türk Milletine minnettardır.
Güçlü Türkiye, Güçlü Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
 
MVuralOnal
Kıbrıs Türk Kültür Derneği
Antalya Şube Yön.Krl.Bşk

Haberimizi Paylaşın: