Basın Açıklamaları

CAMİLERİMİZE YAPILAN RUM SALDIRILARI

 • 2020-06-08

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin ve Kıbrıs Rum halkının Türk düşmanlığı ve İslam karşıtlığı, Haçlı seferlerine kadar dayanan tarihten gelen faşist, soykırım, etnik temizlik, ırkçı uygulamalarının yeni tezahürleri camilerimize karşı gerçekleştirdikleri iğrenç saldırılarıdır.

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

 • 2020-03-07

 Uluslararası alanda ortak bir anlayış temelinde, insan haklarının güçlendirilmesi, cinsiyet ayırımcılığının ortadan kaldırılması ve kadınların doğuştan gelen, yaşamın her alanında sahip olduğu kayıtsız şartsız eşit haklarının korunması, gerçek yaşamda uygulanan ayırımcı yapının kaldırılması açısından 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ anlamlı, değerli ve son derece önemli özel bir gündür.

KIBRIS TÜRK KÜLTÜR DERNEĞİ’NİN ANITKABİR ZİYARETİ

 • 2020-01-30

Kıbrıs Türk Kültür Derneği’nin 19 Ocak 2020 tarihinde yapılan 53. Olağan Genel Kurul Toplantısında seçilerek göreve başlayan Yönetim Kurulu Üyeleri Genel Başkan Dr. Ahmet Zeki BULUNÇ Başkanlığında Anıtkabir’i ziyaret etti.

53.OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI GÖREV DAĞILIMI

 • 2020-01-24

Kıbrıs Türk Kültür Derneği’nin 19 Ocak 2020 tarihinde gerçekleştirilen 53. Olağan Genel Kurul Toplantısında seçilerek göreve başlayan Üyeler 22 Ocak 2020 tarihinde Dr. Ahmet Zeki BULUNÇ’un Başkanlığındaki ilk Yönetim Kurulu toplantısında görev dağılımını yapmıştır.

RAHŞAN ECEVİT TEDAVİ GÖRDÜĞÜ GATA’DA YAŞAMA VEDA ETTİ

 • 2020-01-18

  Kıbrıs Türk Barış Harekâtı kararını veren hükümet döneminin Başbakanı Bülent Ecevit’in değerli eşi Rahşan Ecevit’i kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz. Rahşan Ecevit  Türk siyasi yaşamında etkinliği olan ve Bülent  Ecevit’in  siyasi yol arkadaşı  ve önemli bir destekçisi,  etkinliği bulunan nitelikleri yüksek bir kişi olarak bilinir.

DR. FAZIL KÜÇÜK VE RAUF R. DENKTAŞ'I SAYGIYLA ANIYORUZ

 • 2020-01-13

TÜRK HALKININ VAROLUŞ SAVAŞIMININ, ÖZGÜRLÜK, EGEMENLİK VE BAĞIMSIZLIK HEDEFLERİNE ULAŞILMASINDA BELİRLEYİCİ OLAN ÖNCÜ LİDERİMİZ DR. FAZIL KÜÇÜK’Ü VEFATININ OTUZ ALTINCI, DİRENİŞİMİZİ ÖRGÜTLEYEN, DEVLETİMİZİN KURUCU CUMHURBAŞKANI RAUF R. DENKTAŞ’I VEFATININ SEKİZİNCİ YILINDA AÇTIKLARI YOLDA İLKELERİNE BAĞLILIĞIMIZLA SAYGI, ÖZLEM VE ŞÜKRANLARIMIZLA ANIYORUZ.

21-25 ARALIK MİLLİ MÜCADELE ve ŞEHİTLER HAFTASI

 • 2019-12-22

Kıbrıs Türk Halkı, Kıbrıs’ın yönetiminin geçici olarak 1878 yılında İngiltere’ye devredilmesinden itibaren özgürlük, bağımsızlık, egemenlik ve varlığını sürdürmek için ağır koşullarda VAROLUŞ MÜCADELESİ veren onurlu ve egemen bir halktır.

BASIN AÇIKLAMASI

 • 2019-11-15

  Kıbrıs Türk Halkı, BAĞIMSIZ DEVLETİNİ ilan ettiği 15 Kasım’ın 36’ncı Yılını kutlarken güvenlik ve varlığını, sürdürülebilir bir zeminde daha da güçlendiriyor. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilan edildiği 15 Kasım siyasi tarihimizin en büyük günüdür. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilanını sağlayan siyasi gelişmeler ve neden ilan edildiği dikkate alındığında 15 Kasım 1983 tarihinin önemi ve büyüklüğü çok daha iyi anlaşılmakta ve değerlendirilmektedir.

BAŞSAĞLIĞI

 • 2019-11-13

Türkiye’nin yetiştirdiği, Anayasa Hukuku’nun önde gelen en önemli hocalarından biri olan, 1971 yılında Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanlığı döneminde 12 Mart Darbe Yönetimince tutuklanan,  devlet, siyaset ve akademi yaşamında önemli rol oynayan, çok sayıda öğrenci yetiştiren, dinamik anayasa anlayışını getiren değeri ölçülemeyecek ve yeri doldurulamayacak, Kıbrıs Türk halkının ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin, milli çıkarlarını, egemenliğini savunan, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf  Denktaş’ın Anayasa ve müzakere süreçlerindeki danışmanı Prof. Dr. MÜMTAZ SOYSAL’ı kaybetmiş olmanın derin üzüntüsünü ve acısını yaşıyoruz.

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNE BAŞARILAR DİLERİZ

 • 2019-10-14

Türkiye'nin güney sınırında, Doğu Akdeniz’e kadar uzanacak bir terör koridoru oluşturma planı yıllardır adım adım ileriye taşınmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti devleti ve Türk milleti bu planın oluşturulmasına ve Türkiye’nin güney sınırında bir PKK/PYD terör devleti kurulmasına ne pahasına olursa olsun asla izin vermeyeceğini her platformda dile getirmiş, gerekli uyarıları her gelişme aşamasında yapmış ve bunu bir güvenlik, bir beka sorunu olduğunu bütün dünyaya duyurmuştur.

ETİMESGUT BELEDİYESİ 16. ULUSLARARASI ANADOLU GÜNLERİ KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ’NDE

 • 2019-09-04

Etimesgut Belediyesi tarafından Türk Dünyası arasındaki kardeşlik, birlik, beraberlik ve kültür bağlarını geliştirmek ve Türk Dünyası coğrafyasındaki Türk topluluklarının kültür ve sanatının yaşatılması amacıyla “16. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali”  düzenlenmiştir.

BASIN AÇIKLAMASI

 • 2019-08-07

ERENKÖY SAVAŞI, Kıbrıs Türk halkı için sadece bir direniş ve destan değildir.  Bunun çok daha ötesinde anlamlı ve derin bir niteliğe sahiptir. Direnişi gerçekleştiren sınırlı sayıda ve yetersiz silah gücü ile destan yaratan üniversite öğrencilerinin eğitimlerini, kişisel geleceklerini düşünmeden; İngiltere’de ailesini, işini, yaşam koşullarını, çocuklarını gözlerini kırpmadan bırakarak her şeylerini ortaya koyarak, sadece vatanlarını, halkının varlığını düşünerek Erenköy’e çıkan ve bölge halkının kadını, erkeği, ihtiyarı, çocuğu ile kahramanca savaşan ve Anavatan Türkiye ile lojistik imkânlar sağlayan köprübaşını yaratan kahraman insanların savaşıdır. Bu kahramanlar, vatan ve millet sevgisinin üstünlüğünü, önemini ve Türk halkının Kıbrıs’ta varlığının, Kıbrıs’ın bir başka siyasi coğrafyaya taşınmasını, yani ENOSİS’in önlenmesinde aktif görev yüklenen varoluş savaşçılarıdır.