Kıbrıs'ın Fethinin 450. Yılı Finike'de Kutlandı.

Kıbrıs Türk Kültür Derneği

Osmanlı İmparatorluğu’nun Kıbrıs’ı fethinin 450’nci yıldönümü Finike Kaymakamlığı, Finike Belediyesi ve Kıbrıs 450’nci Yıl Kutlama Platformu tarafından düzenlenen programla kutlandı.

 

Osmanlı İmparatorluğu’nun Kıbrıs’ı fethinin 450’nci yıldönümü Finike Kaymakamlığı, Finike Belediyesi ve Kıbrıs 450’nci Yıl Kutlama Platformu tarafından düzenlenen programla kutlandı. Program çerçevesinde Kitabı Bahriye’nin 500. Yılında Piri Reis Portolonları Sergisi açıldı. Defender Land Rover Adventure Türkiye Ekibi, 4x4 arazi araçları ile gösteri gerçekleştirdi. Kıbrıs’ın fethinin 450. yılının anma etkinlikleri Finike’de bulunan Lmyra ve Arykanda antik kentleri ile doğal güzellikleri ile dikkat çeken Gökbük köyüne gezi gerçekleştirildi. Anma etkinlikleri Çarşamba günü teknelerin Finike’den Kıbrıs’a hareket etmesiyle son bulacak.

Finike Belediyesi bahçesinde düzenlenen programın açılışında konuşan Finike Belediye Başkanı Mustafa Geyikçi, Kıbrıs Adası’nın Türkiye için çok önemli olduğunu kaydetti. Yavru Vatan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin de kendileri için çok önemli olduğunu ifade eden Başkan Geyikçi, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin acısı acımız, sevinci sevincimizdir. Türk Milleti olarak her zaman kardeşlerimizin yanındayız” dedi. Adanın 450 yıl önce fethedilmesinden önce Osmanlı Donanması’nın Finike’den hareket ettiğini bildiren Başkan Geyikçi, “Donanma Finike’de toplanıyor. Kara birlikleri de Elmalı üzerinden ilçemize ulaşıyor. 450 yıl önce Finike’de toplanan ordu, 28 Haziran’da hareket ederek, Kıbrıs’a ulaşıyor ve adayı fethediyor” dedi.

Kıbrıs’ın fethinde Finike’nin rolünü gelecek kuşaklara aktarmak için başlayan etkinliklerin gelecek yıllarda da devam edeceğini ifade eden Başkan Geyikçi, programın gerçekleşmesinde destek veren kurum ve kuruluşlar ile programımıza katılan misafirlerimize teşekkür ederim” dedi. Günün anlam ve önemini anlatan konuşmaların ardından Piri Reis Portolonları Sergisi açıldı. Kutlama programının ve serginin açılışına Finike Kaymakamı Zafer Sağ, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Antalya Turizm Temsilcisi Nazmi Pınar, Finike Belediye Başkanı Mustafa Geyikçi, eşi Kadriye Geyikçi, Finike Protokol Üyeleri, Kıbrıs Türk Kültür Derneği Başkanı Vural Önal, Türk Ocağı Başkanı Abdullah Uysal, Emekli Albay Sedat Akkuş, Manavgat Gökbörü Atlı Spor Kulübü Başkanı Mustafa Çolak, Finike Amatör Denizciler Derneği üyeleri ile Defender Safari Grubu,

450. Yıl Saygı Seyri Grubu, Kıbrıs 450. Yıl Kutlama Platformu üyeleri de katıldı.

 

Sayfamızı Paylaşın: